Konference k elektromobilitě v Olomouci, seminář v Ostravě …………

Konference k elektromobilitě v Olomouci, seminář v Ostravě …………

Elektromobilita plní stránky novin a časopisů, hovoří se o ni v rádiích, televizi, objevuje se v internetových médiích. Ruku v ruce s tím jdou různé propagační či odborné akce, na nichž se může laická i odborná seznámit nejen s novinkami, ale i historií, úspěchy, slepými uličkami a možnostmi dalšího vývoje.

Zatímco nedávný dopolední seminář Asociace pro regionální rozvoj v Ostravě měl za úkol seznámit s problematikou elektromobility zevrubně hlavně zástupce automotive v kraji a místní úředníky, konference v Olomouci E-mobilita 4EVOK už byla tématicky rozdělená. Dopolední blok pro úředníky a odpolední pro veřejnost a podnikatele.

Seminář ARR se zabýval historií elektromobility, rychlostí změny á la mobilní telefony, příležitostmi a hrozbami pro společnost, současnou nabídkou vozidel a nabíjecí infrastruktury a na závěr problematikou autonomních vozidel, jako nástavby elektromobility. O ekosystému domácnost – fotovoltaická elektárna – domácí baterie – elektromobil nemluvě. Akci doprovodila videa z populárního kanálu Youtube, protože stokrát více než mluvené slovo poví obrázek, navíc pohyblivý. Diskuse k obsahu semináře se v závěru přesunula k závěrečné hodinové atrakci – praktické zkoušce, svezení a řízení elektromobilů. Přes nepřízeň počasí byli účastníci nadšeni z velké palety přítomných vozů. Zatímco u nedaleké nabíječky elektromobilů staticky zhlédli elektrický Nissan Leaf a VW eUP! Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, na místě samotném mohli vyzkoušet maličký Renault Twizy, dvoumístný Smart ED, čtyřmístný Peugeot Ion, čtyřmístné BMW i3 a vrchol elektromobility dneška, Teslu Model S. A také se v nich svézt a řídit je. Uvidíme, jaký dopad bude mít akce na myšlení účastníků do budoucna, odcházeli však už jako elektromobilní nadšenci.

Konference v Olomouci byla solidně navštívená, hlavně její dopolední část, které se účastnili také studenti. Postupně se dostalo na témata jako Elektromobilita jako otázka dnešní politiky, Volba směru další dopravy, Problematika nabíjení, Platební a dohledové systémy nabíjecích stanic, Příležitosti a hrozby pro rok 2018, Stav elektromobility v ČR a budoucí trendy, vše pak završili zástupci ministerstev. Vláda se přihlásila k různým programům EU v oblasti čisté mobility a nyní je postupně, za podpory penězi z Bruselu, plní. Prezentován byl jak ministerstvem dopravy připravovaný dotační program na podporu infrastruktury pro alternativní paliva, tak ministerstvem průmyslu už známý OP PIK nízkouhlíkové technologie. Pozadu nemohlo zůstat ani ministerstvo životního prostředí, jeho zástupce vysvětlil možnosti podpory elektromobility stávající i budoucí. Ani zde nechyběl doprovodný program, elektrické vozy Tesla a BMW měly napilno. V sále byly k vidění v praxi i různé nabíjecí stanice a systémy jejich dálkové správy.

Pokud přemýšlíte o pořízení elektromobilu soukromě či do firmy, není od věci takové akce navštívit. Dozvíte se mnohé, můžete položit otázky odborníkům, získat kontakty, ujasnit si co a jak. Případně si elektromobil na zkoušku zapůjčit. Třeba hned u Trendparku.

Ing. Radovan Burkovič