S elektromobilem vyzrajete na placené parkovací zóny v Praze

S elektromobilem vyzrajete na placené parkovací zóny v Praze

K bezplatnému parkování v pražských parkovacích zónách všech barev nyní potřebujete jen 2 věci: pořídit si elektromobil a zaregistrovat se za stovku ročně. S pořízením elektromobilu vám rozhodně umíme poradit a pomoci, ale nepředbíhejme. Pojďme se nejdříve podívat, jak to s těmi nenáviděnými parkovacími zónami v Praze je a bude dál.K bezplatnému parkování v pražských parkovacích zónách všech barev nyní potřebujete jen 2 věci: pořídit si elektromobil a zaregistrovat se za stovku ročně. S pořízením elektromobilu vám rozhodně umíme poradit a pomoci, ale nepředbíhejme. Pojďme se nejdříve podívat, jak to s těmi nenáviděnými parkovacími zónami v Praze je a bude dál.

K bezplatnému parkování v pražských parkovacích zónách všech barev nyní potřebujete jen 2 věci: pořídit si elektromobil a zaregistrovat se za stovku ročně.

S pořízením elektromobilu vám rozhodně umíme poradit a pomoci, ale nepředbíhejme. Pojďme se nejdříve podívat, jak to s těmi nenáviděnými parkovacími zónami v Praze je a bude dál.

Z aktuálního ceníku stání v placených parkovacích zónách vyplývá, že majitelé elektromobilů mohou parkovat ve všech modrých a fialových zónách v Praze zdarma pod jednou podmínkou. Stačí svůj elektromobil zaregistrovat za symbolických 100 Kč ročně. Navíc oproti běžným řidičům máte jedno velmi podstatné privilegium. Jako elektromobilisté máte nárok na povolení k parkování i když nemáte v Praze trvalý pobyt nebo sídlo firmy, tedy elektromobily jsou v Praze vítány bez omezení. Na druhou stranu, určitou dočasnou nevýhodou je, že pokud byste nyní chtěli parkovat s elektromobilem po celé Praze, musíte se zatím zaregistrovat teoreticky na téměř každé městské části zvlášť a všude zaplatit zmíněnou stovku. I to se však poměrně brzy zlepší.  Konkrétně od začátku února 2018 mají být všechny parkovací zóny v Praze sjednocené a poplatek 100 Kč bude potom platit pro celou Prahu, což už se rozhodně vyplatí. A teď vám prozradíme malé tajemství. Víme totiž, jak zařídit, abyste nemuseli navštívit všechny úřady kvůli registraci elektromobilu.

Doporučujeme následující postup:

  1. Začněte na Magistrátu hl. m. Prahy. Zde totiž rovnou vyřídíte i parkování pro Prahu 5, 6 i 8, pro které není potřeba parkovací karta. A zároveň vyřídíte i povolení pro Prahu 1 a 2, kde potřebujete mít parkovací kartu.
  1. Dále musíte navštívit radnice Prahy 3 a 7, kde Vám vydají parkovací karty do těchto městských částí. Ale i tento postup je dočasný, protože se výdejny na těchto městských částech napojí do nového výdejního programu (5. 12. 2016 Praha 7 a 12. 12. 2016 Praha 3). Od těchto termínů již nebudete muset navštěvovat ani tyto městské části samostatně a vše vyřídíte přímo na Magistrátu hl. m. Prahy.
  1. Poplatek 100 Kč podle našich informací od vás budou údajně chtít na magistrátu i na obou uvedených radnicích. Od 12. 12. 2016 však zaplatíte a vyřídíte vše jen na Magistrátu hl. m. Prahy. Protože tato výdejna zajišťuje pro veřejnost pouze parkovací oprávnění a karty pro elektromobily, nemá stanovenou provozní dobu. Návštěvu je třeba předem telefonicky domluvit na tel. čísle 236 00 2138, abyste nechodili zbytečně.
  1. Žádost na úřadě musí podat majitel auta, v případě firmy jednatel, případně pověřená osoba na základě plné moci. Plná moc by měla stačit neověřená, ale znáte úřady, tak radši doneste ověřenou. Firmy potřebují také aktuální a ověřený výpis z obchodního rejstříku, obyčejným smrtelníkům postačí občanka.
  1. Dále je nutné vzít s sebou originál velkého technického průkazu. Pokud jím nedisponujete, stačí kopie a originál kupní nebo úvěrové smlouvy k vozidlu.
  1. Jakmile vše zdárně vyběháte, dostanete v případě povolení pro celou Prahu celkem 4 parkovací karty za sklo, pro území Prahy 5, 6 a 8 již karty nejsou potřeba, registrace stačí pouze elektronicky.
  1. Od února 2018 již budete moci navštívit výdejnu na kterékoliv městské části, kde Vám vyřídí parkovací oprávnění do všech oblastí Prahy.

Pokud chcete vědět o parkování v Praze vše do nejmenších podrobností, navštivte www.parkujvklidu.cz, kde je vše docela přehledně vysvětleno.

A najde se tedy nějaký vhodný elektromobil za rozumnou cenu?

Co byste řekli na Nissan Leaf? Velikost tak akorát, praktický a mrštný, což při pražském provozu i parkování dokonale oceníte. Dojezd okolo 120 km na jedno nabití na městský provoz jednoznačně stačí, na rychlo nabíjecích panelech kapacitu baterek doplníte v cuku letu a kolikrát i zadarmo.

Teď už vás čeká jen rozhodnutí, zda si Leafa jen občas pro jízdu Prahou a snadné parkování půjčit, pronajmout si dlouhodobě, a nebo rovnou koupit.

Podívejte se na naše nabídky nebo nám kdykoliv zavolejte.